Dlaczego dobór mieszkańców eko-wioski jest tak ważny?

W tym zakresie duże doświadczenie mają nasi przyjaciele zza wschodniej granicy, od których chcemy brać przykład. W samej Rosji tylko jest już około 300 eko-wiosek opartych na tzw. modelu “minimum jednego hektara” ,dokładnie opisanym Przez Władimira Megre. Niektóre z tych eko-wiosek rozwijają się prężnie, inne znacznie wolniej. Wszystkie te, które cechuje dynamiczny rozwój od początku stosowały podobny schemat, oparty na zasadzie spójności myślenia wszystkich członków projektu. Warto zatem korzystać z ich doświadczeń i próbować powielić ten schemat. Wygląda on następująco:

Etap 1: Na początku zbiera się grupa przyjaciół – tak zwanych inicjatorów projektu. Osoby te znają się doskonale, rozumieją i dobrze czują we wzajemnym towarzystwie. Łączy ich ta sama wizja, podobne preferencje, spójność myślenia. Zazwyczaj grupa taka składa się od 3 do 10 osób. Spotykają się one ze sobą regularnie, rozmawiają i krystalizują wizję projektu. Wspólnie ustalają zasady eko-wioski, i wypracowują mentalnie jej przyszły obraz, wielkość, sposób funkcjonowania we wszelkich możliwych aspektach: społecznym, ekologicznym, ekonomicznym. 
 
Etap 2: Gdy inicjatorzy wiedzą już dokładnie czego chcą, wówczas następuje czas poszukiwania lub oczekiwania na pojawienie się ziemi zgodnej z ustalonymi założeniami. Mogą sami ją kupić, mogą otrzymać ją od sponsora, lub od rządu. Długość tego okresu bywa różna. 
 
Etap 3: Gdy inicjatorzy rozpoczynają osiedlanie się na ziemi, wówczas w niedługim czasie pojawia się wielu różnych kandydatów, którzy również chcą przyłączyć się do projektu. Jest to naturalny proces – podobne przyciąga podobne. Najbardziej chętni i zdeterminowani kandydaci proszeni są o zamieszkanie w eko-wiosce na próbny okres przynajmniej 12 miesięcy. Czas ten potrzebny jest by poznać się lepiej i dokonać właściwej wzajemnej oceny. Wyrażenie zgody na przyjęcie każdej nowej osoby /rodziny do eko-wioski (podobnie jak wszelkie inne decyzje dotyczące całej wspólnoty) odbywa się na zasadach konsensusu, czyli jednomyślności wszystkich mieszkańców. Uznaje się ze brak uzasadnionego sprzeciwu nie podważa jednomyślności, zaś nieuzasadniony sprzeciw (tzw. liberum-veto w powszechny rozumieniu) nie jest brany pod uwagę. Każdy nowy członek eko-wioski nabywa z chwilą przyjęcia pełne prawo udziału w decydowaniu o sprawach kluczowych dla całej wspólnoty na zasadach ogólnego konsensusu, na równi ze wszystkimi innymi mieszkańcami.

To w zasadzie wszystko. Tak w telegraficznym skrócie wygląda schemat rozwoju eko-wioski. Rozważny i długotrwały proces doboru nowych kandydatów ma ogromne znaczenie dla spójności całego projektu. Jeśli do eko-wioski zaczną trafiać przypadkowe osoby o różnych pomysłach, może wówczas nastąpić rozbicie mieszkańców na różne obozy zmierzające do różnych celów, a nawet wzajemne blokowanie się w realizacji tych celów. To nie sprzyja rozwojowi. Aspirującym kandydatom radzi się również by pojeździli trochę po kraju, może nawet po Europie, odwiedzili inne eko-wioski i dokładnie przemyśleli jakiego rodzaju społeczność odpowiada im najbardziej.

Nowym kandydatom radzi się również by pomyśleli o założeniu swojej własnej eko-wioski o unikalnym charakterze? Ziemi jest przecież pod dostatkiem wszędzie. Ona pięknie odwzajemnia się każdemu, kto z miłością i życzliwością położy na niej swe ręce. Im więcej prężnych eko-wiosek, tym lepiej. Możemy przecież uczyć się od siebie nawzajem, współpracować ze sobą. Model jest prosty. To działa. Wystarczy tylko przelać swoje myśli i pragnienia na papier, mówić o tym, edukować się, działać, a wsparcie szybko nadejdzie.

Reklamy

About Artur Jan Milicki

Współtwórca „Akademii Bosej Stopy”, autor książki „Człowiek na Ziemi”, naturalny budowniczy, zdun, projektant pieców.

One response to “Dlaczego dobór mieszkańców eko-wioski jest tak ważny?”

  1. tadek says :

    newralgiczny punkt …chciało by się rzec…tu jest pies pogrzebany

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: