Klasa ziemi, okolica, sąsiedztwo, uprawy, sarny, komary i kleszcze

Z mapki wynika, że ziemia jest w 3 działkach. Dwie przylegające do siebie, a jedna nie. A kto mieszka pomiędzy działkami? Jakich ogólnie macie sąsiadów? Jaka jest odległość do najbliższych sąsiadów?
Wioska charakteryzuje się poniemiecką zabudową kolonialną, tzn że siedliska ulokowane są w centrum areału uprawnego, w wyniku czego odległości między zabudowaniami sąsiadów są dość duże. W naszym przypadku zabudowania najbliższego sąsiada znajdują się w odległości około 300 – 400 metrów w linii prostej od siedliska. Nie poznałem jeszcze wszystkich sąsiadów we wsi, lecz ci których poznałem są bardzo sympatyczni, w większości przypadków mieszkają tam od urodzenia.

Jakiej klasy macie ziemię?
Oficjalnie zgodnie z dokumentami ziemia jest klasy 6 (ponad 10 ha) i 5. Ziemi klasy 4 mamy zaledwie 40 arów. Nieoficjalnie jednak ziemia ta jest znacznie bardziej urodzajna i żyzna. Niektórzy fachowcy mówią że jest to przynajmniej 4 klasa ziemi. Oficjalne badania były robione jeszcze za czasów komuny a jak wiemy klasa ziemi jest rzeczą zmienną zwłaszcza jeżeli od lat odbywał się intensywny wypas krów. Łąki są tu rzeczywiście bardzo bujne i urozmaicone.

Co tam inni uprawiają?
W zasadzie chyba wszystko co w tym regionie Polski zazwyczaj się uprawia: zboża, warzywa, czasami owoce. Dość dużą połać ziemi rolnej stanowią łąki i pastwiska. Warto nadmienić że cała wioska znajduje się w obrębie „Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Gołdapy i Węgorapy” i w związku z tym Wojewoda Warmińsko – Mazurski wydał kilka lat temu rozporządzenie w którym określił iż preferowanymi rodzajami upraw na tym obszarze są uprawy ekologiczne. W rzeczywistości wszyscy nasi sąsiedzi jeżeli coś uprawiają, uprawiają to ekologicznie.

Czy okolica się wyludnia, czy wręcz przeciwnie rozwija?
Nie zauważyłem tam żadnych większych inwestycji budowlanych (poza obwodnicą Gołdapi i budową nowego sanatorium). Generalnie w tym regionie polski jest dość małe zaludnienie, duże bezrobocie i wielu młodych wyjeżdża do miast lub za granicę w poszukiwaniu pracy. Czyste powietrze, piękne jeziora, wzgórza i pagórki, Puszcza Romincka, rozległe lasy i sanatorium przyciągają tu dość dużo turystów. Władze powiatu i gminy stawiają na ekologię i turystykę.

Czy spotykacie tam jakieś dzikie zwierzęta jakie?
Dzikich zwierząt jest dużo i czują się one dość swobodnie. Sarny, lisy, dziki, bobry… Jedna sarenka weszła nam nawet w nocy do domu (drzwi były otwarte) i zjadła pół bochenka chleba.

Czy jest tam dużo komarów? Czy są kleszcze?
Im bliżej lasu tym więcej komarów, szczególnie gdy zbliża się ku zmierzchowi. Osobistego kontaktu z kleszczem jeszcze nie miałem lecz stworzonka te występują tam również.

Reklamy

About Artur Jan Milicki

Współtwórca „Akademii Bosej Stopy”, autor książki „Człowiek na Ziemi”, naturalny budowniczy, zdun, projektant pieców.

One response to “Klasa ziemi, okolica, sąsiedztwo, uprawy, sarny, komary i kleszcze”

  1. Anachoreta says :

    Dzięki za odpowiedzi.
    Z sarną to rzeczywiście zabawne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: