Klasa ziemi, okolica, sąsiedztwo, uprawy, sarny, komary i kleszcze

Z mapki wynika, że ziemia jest w 3 działkach. Dwie przylegające do siebie, a jedna nie. A kto mieszka pomiędzy działkami? Jakich ogólnie macie sąsiadów? Jaka jest odległość do najbliższych sąsiadów?
Wioska charakteryzuje się poniemiecką zabudową kolonialną, tzn że siedliska ulokowane są w centrum areału uprawnego, w wyniku czego odległości między zabudowaniami sąsiadów są dość duże. W naszym przypadku zabudowania najbliższego sąsiada znajdują się w odległości około 300 – 400 metrów w linii prostej od siedliska. Nie poznałem jeszcze wszystkich sąsiadów we wsi, lecz ci których poznałem są bardzo sympatyczni, w większości przypadków mieszkają tam od urodzenia.

Jakiej klasy macie ziemię?
Oficjalnie zgodnie z dokumentami ziemia jest klasy 6 (ponad 10 ha) i 5. Ziemi klasy 4 mamy zaledwie 40 arów. Nieoficjalnie jednak ziemia ta jest znacznie bardziej urodzajna i żyzna. Niektórzy fachowcy mówią że jest to przynajmniej 4 klasa ziemi. Oficjalne badania były robione jeszcze za czasów komuny a jak wiemy klasa ziemi jest rzeczą zmienną zwłaszcza jeżeli od lat odbywał się intensywny wypas krów. Łąki są tu rzeczywiście bardzo bujne i urozmaicone.

Co tam inni uprawiają?
W zasadzie chyba wszystko co w tym regionie Polski zazwyczaj się uprawia: zboża, warzywa, czasami owoce. Dość dużą połać ziemi rolnej stanowią łąki i pastwiska. Warto nadmienić że cała wioska znajduje się w obrębie „Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Gołdapy i Węgorapy” i w związku z tym Wojewoda Warmińsko – Mazurski wydał kilka lat temu rozporządzenie w którym określił iż preferowanymi rodzajami upraw na tym obszarze są uprawy ekologiczne. W rzeczywistości wszyscy nasi sąsiedzi jeżeli coś uprawiają, uprawiają to ekologicznie.

Czy okolica się wyludnia, czy wręcz przeciwnie rozwija?
Nie zauważyłem tam żadnych większych inwestycji budowlanych (poza obwodnicą Gołdapi i budową nowego sanatorium). Generalnie w tym regionie polski jest dość małe zaludnienie, duże bezrobocie i wielu młodych wyjeżdża do miast lub za granicę w poszukiwaniu pracy. Czyste powietrze, piękne jeziora, wzgórza i pagórki, Puszcza Romincka, rozległe lasy i sanatorium przyciągają tu dość dużo turystów. Władze powiatu i gminy stawiają na ekologię i turystykę.

Czy spotykacie tam jakieś dzikie zwierzęta jakie?
Dzikich zwierząt jest dużo i czują się one dość swobodnie. Sarny, lisy, dziki, bobry… Jedna sarenka weszła nam nawet w nocy do domu (drzwi były otwarte) i zjadła pół bochenka chleba.

Czy jest tam dużo komarów? Czy są kleszcze?
Im bliżej lasu tym więcej komarów, szczególnie gdy zbliża się ku zmierzchowi. Osobistego kontaktu z kleszczem jeszcze nie miałem lecz stworzonka te występują tam również.

Advertisements

About Artur Jan Milicki

wolnomyśliciel, społecznik, praktyk i promotor kooperatyzmu, otwartej kultury, ekoosadnictwa, lokalnej samowystarczalności, rozwoju osobistego oraz społecznej i duchowej wolności. Współtwórca „Akademii Bosej Stopy”, autor książki „Człowiek na Ziemi”, naturalny budowniczy, zdun, projektant pieców.

One response to “Klasa ziemi, okolica, sąsiedztwo, uprawy, sarny, komary i kleszcze”

  1. Anachoreta says :

    Dzięki za odpowiedzi.
    Z sarną to rzeczywiście zabawne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: