Jak założyć ekowioskę w Polsce?

Tak brzmi tytuł artykułu, który napisałem specjalnie dla serwisu „Dobra Idea .pl”. Na bazie własnych doświadczeń opisałem zwięźle cały proces zakładania ekowioski od strony formalnej i prawnej. Gorąco wspieram swą myślą naturalny, życzliwy i swobodny wzrost i rozkwit tego typu inicjatyw w całym naszym pięknym kraju.

Reklamy

About Artur Jan Milicki

Współtwórca „Akademii Bosej Stopy”, autor książki „Człowiek na Ziemi”, naturalny budowniczy, zdun, projektant pieców.

14 responses to “Jak założyć ekowioskę w Polsce?”

 1. Anachoreta says :

  U mnie ten artykuł się nie wyświetla.

 2. Anachoreta says :

  Dziękuje za przesłanie mailem.

 3. Artur says :

  tak btw. ile radzicie zaoszczędzić przed przejściem do ekowioski?
  odkładam od jakiegoś czasu niewielkie sumy. chciałbym zbudować jakiś konkretniejszy plan. zamierzam też śledzić ten blog ;-) i być może nadziejdzie dzień gdy będę mógł aktywnie do Was się przyłączyć! :D

  pozdrawiam,
  @artur

  • Artur Jan Milicki says :

   Dość trudno jest mi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Myślę że każdy sam powinien znaleźć swoją odpowiedź w oparciu o swoje potrzeby, własne poszukiwania i badania różnych możliwości i opcji zmiany sposobu życia.

   Osobiście uważam że pomimo tego że pieniądze są bardzo przydatne (dzięki nim przecież wciąż można nabyć ziemię, narzędzia, materiały…), nie są one i nie powinny być czymś najważniejszym. Myślę że determinacja i jasna wizja celu mogą być wystarczające do tego by przyłączyć się do jednego z nowo powstających projektów ekowioski lub rozpocząć własny, nowy projekt, nawet jeżeli obecne środki finansowe określamy jako skromne. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele.

 4. R ysiek says :

  Parę groszy pęknie;( Gdyby projekt wypalił byłby ewenementem w skali kraju:) Było już kilka podobnych pomysłów z google wiemy jak kończyły ;( Mam nadzieje że Wam się powiedzie i nie zakończycie” kariery” na sprzedaży poduszek na hemoroidy w sklepiku internetowym;) Powodzenia:)

 5. Grzegorz says :

  Nie wiem czy ten projekt jest Wam znany, ale myślę że może bardzo pomóc:
  http://openfarmtech.org/weblog/
  Proponuję także zbudować portal społecznościowy wokół projektu, korzystając ze społecznościowych narzędzi wordpressa. Pozwoli to Wam zyskać aktywnych działaczy, którzy niekoniecznie będą musieli przemierzać całą Polskę aby móc zaangażować się w projekt, a co najcenniejsze wywiąże się realna dyskusja co pozwoli Wam osiągnąć optymalne rozwiązania, wynikające z partycypacji wielu idei.
  Jeśli nie wiecie jak taki portal zbudować, chętnie pomogę. Mam doświadczenie w tej materii. Odwiedziłem także parę ekowiosek za granicą i chciałbym aby w Polsce poszło to znacznie sprawniej. Jeśli zechcielibyście wysłuchać moich spostrzeżeń, bardzo chętnie nawiążę dalszy kontakt mailowy.

  • Artur Jan Milicki says :

   Wielkie Dzięki! Kontakt mailowy został nawiązany :)
   Wrzuciłem Open Source Ecology do blogrola.

 6. Artur says :

  Co do mojej pierwszej wypowiedzi. Chciałem się ot tak zorientować. Z tego co wiem, hektar ziemi (w zależności od woj.) to koszt około 10 tys.(?)
  a plan zagospodarwania przestrzennego też w tysiącach (raczej?). Oprócz tego dom, itd.

  [Zawsze jest tak że przekracza się budżet często xD ]

  Na razie studiuję ostatni rok inf. Ale jak to skończę to zamierzam każdą wolną chwilę poświęcać idei rodowych posiadłości i budowie własnej.

  Przykładowy budżet potrzebny do stworzenia ekowioski byłby jedynie punktem odniesienia (mimo że z racji specyficzności każdego projektu), to i tak zawsze lepszym niż żaden. :> Co o tym sądzicie?

 7. Artur says :

  p.s. z racji rozliczania pitów. Jaką polecacie na 1% podatku? :>
  Zraziłem się do greenpeacu gdy dowiedziałem się ile szef greenpeacu dostaje miesięcznie wyprawki. : P

 8. Grzegorz says :

  hej Artur,
  proponuję jeszcze dodać ten link i się z nim zapoznać oczywiście ;)
  http://www.villageforum.com/
  książkę „how to build a village” podeślę jakoś na dniach :)

 9. Stowarzyszenie Śląski Klub Biznesu says :

  Witam … od kilku lat zajmuję się odnawialnymi źródłami energii współpracując z firmami jako doradca i konsultant. Pomysłem budownictwa z gliny, słomy i drewna zainteresowałem się w 2010 roku. Idea budowania eko – wioski lub cohabitatu jest bardzo interesującym przedsięwzięciem. Pojawiają się istotne pytania, ile działań można realizować wspierając się entuzjazmem oraz polskim obyczajem „jakoś to będzie”. Jeżeli myślimy poważnie o takim systemowym rozwiązaniu oraz działaniu, to musimy mieć rozpisany plan biznesowy z kosztami i zyskami. Uwzględniając rozwiązania barterowe w zakresie usług i pozyskiwania materiałów i surowców do budowy. Powszechnie pomijanym problemem jest ogrzewanie budynku w ekowiosce, to jest koszt zasadniczy w długiej perspektywie eksploatacyjnej. Oczekiwanie, że glina i sołoma oraz drewno zapewnią pełną izolację bez zastosowania minimum dwóch źródeł ciepła jest optymizmem bez uzasadnienia. Moim zdaniem, tylko rozwiązania biznesowe mają szansę zrealizowania utworzenia eko – wioski lub cohabitatu. Jesteśmy w trakcie opracowywania programu wspólnie z biznesem i samorządem regionu w regionie opolskim. Pozdrawiam wszystkich sympatyków i profesjonalistów eko budownictwa, życzę ogromnej energii w zdobywaniu wiedzy, kontaktów z ludzmi i sukcesów.

  • Artur Jan Milicki says :

   Świetna sugestia, dzięki. Biznesowe podejście mogłoby nam się trochę przydać. Barter brzmi zachęcająco i przyjaźnie…

 10. jacek says :

  witam!
  jakie praktyczne warunki należy spełnić, w tym finansowe, aby móc się osiedlić w waszej osadzie. chciałbym wybudować mały domek do 35 metrów powierzchni oraz stworzyć ogród warzywny, sadzić drzewa owocowe i inne. czy jest to możliwe już od tej wiosny? ile osób zamierza zamieszkać już na stałe od tego roku?
  pozdrawiam!
  jacek

  • Artur Jan Milicki says :

   Dzięki Jacku za konkretne pytania.
   Jestem w trakcie opracowywania artykułu odpowiadajacego dokładnie na pytania, które zadałeś. Za kilka dni planuję go opublikować. Jeśli chcesz poznać odpowiedź wcześniej skontaktuj sie ze mną proszę telefonicznie, lub poprzez skype.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: