Topole zostały ścięte

Pod koniec lutego ścięliśmy wszystkie topole. To była bardzo trudna decyzja. Wstępnie chcieliśmy jedynie je podciąć (dokonać ogłowienia), lecz polskie prawo obecnie na to nie pozwala. Krajobraz zmienił się znacznie. Te wielkie, ponad 50-cio letnie drzewa widoczne były z oddali, a teraz już ich nie ma. Podstawowym powodem dla którego zdecydowaliśmy sie na ten krok było bezpieczeństwo ludzi przebywających w gospodarstwie. Latem i jesienią wieją tam bardzo mocne wiatry. Drzewa te stały zaledwie 4 metry od domu z jednej strony i 3 metry od linii energetycznej z drugiej strony. Latem sam doświadczyłem tego jak przy silnym wietrze poprzedzającym burzę dosłownie „kładły się” na dom i trzeszczały. Jedno z nich już zostało złamane przez wiatr w połowie. Zwaliło się tuż obok domu. Uznaliśmy że wycinka tych sześciu drzew jest konieczna dla bezpieczeństwa. To była trudna decyzja i równie trudna praca jaką zdecydowaliśmy się wykonać na samym początku. Teraz to miejsce wygląda zupełnie inaczej. Dziękujemy panu Zdzisławowi i jego synowi Pawłowi za profesjonalną pomoc.

Reklamy

About Artur Jan Milicki

Współtwórca „Akademii Bosej Stopy”, autor książki „Człowiek na Ziemi”, naturalny budowniczy, zdun, projektant pieców.

14 responses to “Topole zostały ścięte”

 1. Lee Voytee says :

  Wyjatkowo łajdackie poczynania. Nie wiem co wy rozumiecie przez „eko” ale na pewno nie to co ja. Jako biolog i przyrodnik wie, dokładnie czym jest ekologia i wasze działania nie mają z tym nic wspólnego. Rozpoczynanie tworzenia osady w której życie ma być zgodne z naturą od wycięcia drzew (zdrowych co widać po przekroju pnia) to zwykłe barbarzyństwo. Myślę że w dalszym ciągu będziecie działać w taki sposób i wydaje mi się że jesteście zwykłymi dyletantami a tzw „eko” jest dla was tylko słowem-wytrychem do osiągnięcia wątpliwych korzyści

  • Artur Jan Milicki says :

   Dzękuję Ci za komentarz. Ja odpowiadam za ścięcie tych drzew. Były one dużym zagrożeniem dla ludzi i mienia. Nie znaleźlismy innego wyjścia. Ich zwalenie się na domostwo byłoby tylko kwestją czasu. Jedno z nich już złamało się na wietrze a z drugiego wiatr odłamał grubą gałąź, która bardzo poważnie zniszczyła dach. Ścięcie tych drzew było dla nas bardzo dużym dylematem etycznym… Te drzewa zostały ścięte, lecz na jesieni posadzimy całą armię nowych drzew i będziemy je dobrze chronić…

  • jacek says :

   witam!
   przecież z tych ściętych drzew można zrobić materiał na budowę domów lub w ostateczności opał.
   pozdrawiam!
   jacek

 2. Grzegorz says :

  albo piękne umeblowanie gospodarstwa :) przy odpowiedniej wprawie wykonawcy mogą powstać produkty najwyższj próby, za które słono się płaci w „normalnych/nienormalnych” warunkch sztucznego deficytu

 3. lutek says :

  50 lat zagrażały i mogły jeszcze przeżyć te walące się stodoły i ze 2 pokolenia mieszkańców(jeżeli tacy będą;) można je było podciąć ale z tego co widać wolicie dewastować:( jak kiedykolwiek dochowacie się takich okazów na tej pustyni będzie dobrze.Powodzenia w dalszej dewastacji;)

 4. Nava says :

  Witam

  Podziwiam działania Artura i dziwię się Wam ekologom, że nad bezpieczeństwo ludzi stawiacie kilka topoli.

  Tak jak Artur napisał, w to miejsce posadzi armię drzew.
  W czym problem?W waszym ekologicznym ego?

  Trzymam kciuki Arturze :))

  pozdrawiam
  Nava

 5. Anachoreta says :

  Typowe podejście. Zacząć od wycinania drzew zamiast sadzenia.
  Jedni wycinają z powodów zacieniania inni bezpieczeństwa. Każde drzewo może się kiedyś złamać, jeśli jest duże i stare.
  Ryzyko jest wpisane w życie każdego człowieka. U mnie też się złamało jedno, ale to nie powód aby wycinać pozostałe.
  Żeby nie było, że tylko krytykuje to powiem, że ja zaczynałem od sadzania, a nie wyciołem przez 20 lat żadnego.

 6. Anachoreta says :

  Jeśli jednak bardzo boicie się drzew, co jestem w stanie zrozumieć, każdy ma jakieś lęki. To trzeba było najpierw posadzić 50 nowych drzew a potem dopiero wyciąć te stare.
  W życiu są różne okoliczności i może tak zdarzyć, że nie posadzicie nowych wcale.

  Znane mi jest kilka takich przypadków w moim sąsiedztwie, że ludzie kupowali działkę z głową pełną pomysłów. Na początek ścieli drzewa, aby w przyszłości posadzić nowe. Jednak okoliczności życiowe, zmiana planów, lub zwykłe zniechęcenie spowodowało zaniechanie wszelkich działań na działce.
  I jedyne co po sobie pozostawili to ścięte drzewa…

 7. jan says :

  Gdyby wszyscu tak postepowali zyli byśmy na pustyni.Z Piaseczna niedaleko zapraszam do Konstancina lub Magdalenki tam można popatrzeć jak 120 letnie sosny deby rosna 1,5 m od budynków mieszkalnych pod którymi parkują lexusy po 120tys ;) i nikomu nie przychodzi do głowy by je wycinać.Mi to kalafiorem chcesz to wycinaj wszystko tylko nie nazywaj tego eko bo to śmieszne jest:)

 8. apek says :

  Jestem pewien, ze Artur i Robert najpierw porozmawiali z tymi drzewami, spytali je o pozwolenie i wytłumaczyli dokładnie, dlaczego chcą je ściąć.

  Zeszłego lata razem z M****** staraliśmy się ratować małe drzewka stratowane przez krowy, leczyliśmy im gałęzie, podwiązywaliśmy, smarowaliśmy maścią. Więc zaczęliśmy nie tylko od wycinania…

 9. witek says :

  Nie ma się co tłumaczyć, trzeba się cieszyć że są jeszcze ludzie którzy może nieco zbyt przesadnie ale jednak stają w obronie jakichś krzaczorów;)

 10. Darek says :

  A mi się ta decyzja podoba, od razu widać, że mam do czynienia z realistami, a nie eko-oszołomami. Topól w Polsce dostatek, nie na tym polega szacunek dla przyrody, że damy się zabić z powodu drzewa, które w każdej chwili można zastąpić innym.

 11. Lusia says :

  To się nazywa racjonalna gospodarka materiałem drzewnym:) Szanowni mieszkańcy ” eko-wioski” takich drzew jakie wycięliście na swoim terenie za swego żywota już nie ujrzycie ale posadżcie coś dla następnych pokoleń :)

 12. dm-140 says :

  Więc proponuję stanąć pod drzewem, najlepiej częściowo uszkodzonym jak jest wielka wichura -zadanie tylko dla prawdziwych „ekologów”.
  Nie warto brać pod uwagę bezpieczeństwa, ochroni tytuł mgr i papierek :P

  Życie w zgodzie z przyrodą jest zwyczajnie dobre, tylko wymaga myślenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: