Piec Rakietowy (Rocket Stove)

UWAGA: Aktualizacja 14.04.2014.
Poprawiona i poszerzona instrukcja budowy pieca rakietowego znajduje się tu: Akumulacyjny Piec Rakietowy – instrukcja budowy
—–
Od prawie dwóch lat z uwagą przyglądam się różnym odmianom i wariantom zastosowań piecyków rakietowych (rocket stoves), poprzez internet oczywiście, bo na własne oczy nie miałem jeszcze okazji żadnego z takich piecyków ujrzeć. Uważam że teoretycznie dość dobrze zgłębiliśmy już temat konstrukcji tych pieców (piszę „zgłębiliśmy” gdyż nowymi znaleziskami i informacjami dzielimy się w grupie) i że nadszedł już odpowiedni moment by zabrać się do budowy pierwszego z takich piecyków w Barkowie.
Najpierw ruszymy z budową pieca rakietowego w wersji grzewczej (rocket mass heater). Wszystkie materiały niezbędne do budowy są już skompletowane. Pozostało jeszcze wykopać i przywieźć pod dom około 3 ton gliny oraz trochę polnych kamieni.
Zacznijmy jednak od kilku słów wprowadzenia, szczególnie dla tych z Was którzy po raz pierwszy słyszą o piecu rakietowym.
Cechy charakterystyczne pieca rakietowego w wersji grzewczej:
– piec rakietowy jest piecem podwójnego spalania. Oznacza to że w bardzo wydajny sposób spaany jest w nim gaz drzewny, który w prostych piecach, kominkach i kotłach opalanych drzewem wylatuje przez komin.
– piec rakietowy pozwala na oszczędność drewna rzędu 80% – 90% w porównaniu do pieców typu koza,
– spalinami jest prawie czysta para wodna i CO2 (odrobina dymu pojawia się tylko na początku, tuż po rozpaleniu),
– emisja ciepła po jednorazowym rozpaleniu w piecu rakietowym może trwać nawet do kilku dni – dzięki specjalnej masie termicznej, która przechowuje i powoli wydala ciepło,
– piec rakietowy można zbudować samodzielnie (lub z pomocą przyjaciół) w ciągu około 2 dni – jeżeli wszystkie materiały niezbędne do budowy są uprzednio przygotowane,
– koszt budowy takiego pieca może być bardzo niski, gdyż w znacznej części do budowy można wykorzystać materiały pochodzące z recyklingu (np. beczki, stalowe rury, stare cegły) lub dostępnych lokalnie (glina, kamień, słoma, piach). Niektórzy chwalą się że wydali na zakup materiałów niezbędnych do budowy pieca rakietowego w wersji grzewczej zaledwie 20 dolarów.
Myślę że tyle informacji wystarczy tytułem wstępu. Poniżej wklejam linki do wybranych materiałów i filmów, które obszerniej prezentują i opisują piecyki rakietowe (język angielski):
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć że najbardziej kompletnym podręcznikiem dotyczącym budowy pieca rakietowego w wersji grzewczej jest książka pt: „Rocket Mass Heaters” autorstwa Ianto Evans oraz Leslie Jackson: www.rocketstoves.com
Filmy pokazujące różne warianty zastosowań pieca rakietowego:
Opinie użytkowników pieca rakietowego w wersji grzewczej na temat komfortu użytkowania i ilości spalania drewna:
Piec rakietowy jako piekarnik do chleba lub suszarnia do owoców:
Wykorzystanie pica rakietowego do ogrzewania szklarni:
Wersja użyteczna w kuchni, lub w kuchni polowej:
Wersja do podgrzewania wody
Oczywiście materiałów i filmów na ten temat jest w internecie całe mnóstwo. Wystarczy wpisać do google lub youtube hasło „rocket stove”.
13 responses to “Piec Rakietowy (Rocket Stove)”
Trackbacks / Pingbacks
- 31 lipca 2012, 21:18 -
- 6 marca 2013, 07:00 -
- 1 lutego 2014, 19:25 -
Ahoj,
Cieszy mnie, że działacie. Szkoda, że #FreeLab jest tak daleko od Barkowa, wpadałbym na ‚obmien opyta’.
Co do pieca, spieszę przypomnieć, że autorem jego konstrukcji jest dr Larry Winiarski z Approvecho Institute w Oregonie. Należy mu się ta wzmianka. :-)
Tak, dr Larry Winiarski z całą pewnością przyczynił się do popularyzacji i rozwoju wielu współcześnie znanych wariantów tego typu piecyków, – nawiasem mówiąc jego współpracownicy i kontynuatorzy również – jednak zasada działania, pomysł i koncepcja liczy sobie tysiące lat i była znana i powszechnie stosowana w wielu kulturach.
myslalem ze Ianto Evans
Pomyślcie o wykonaniu jakiegoś dobrze izolowanego bufora ciepła, który to jeszce lepiej pozwala zagospodarować (odbierać w dogodnym czasie ) wytworzoną energię.
Witam. Zamierzam w niedługim czasie (tego lata) zrobić piec rakietowy jako jedyny system C.O w budowanym domu. Jeśli kogoś interesuje relacja z tworzenia tego cudeńka zapraszam mail: luckyhorsekeeper@gmail.com .
Please let me know if you’re looking for a writer for your blog. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really
like to write some articles for your blog in exchange
for a link back to mine. Please blast me an email if interested.
Thanks!
Winiarski zaprojektował palenisko na potrzeby krajow 3go swiata… Ianto dodal do tego lawe i akumulacje… warto tez poprawic stwierdzenie:
„piec rakietowy jest piecem podwójnego spalania. Oznacza to że oprócz drewna spala się również gaz drzewny, który w normalnych piecach, kominkach i kotłach opalanych drzewem wylatuje przez komin,”
– generalnie spalanie drewna polega na wydzielaniu przez nie gazu drzewnego… spalanie drewna polega wlasnie na spalaniu tego gazu… wystarczy zapalic zapalke i obserwowac… to niebieskie cos to gaz…
w normalnych piecach co najwyzej wylatuja wraz z dymem rozne gazy, kore przyczyniaja sie do zwiekszania efektu cieplarnianego…ciekawostkla jest dopalany jest tlenek wegla, czyli CO… i to tez nie zawsze w kazdym modelu zbudowanym z byle czego… warto zanalizowac spaliny specjalnym urzadzeniem.
odczyt z takieho urzadzenia powie nam czy CO jest dopalane czy nie… aby tak sie zadzialo nalezy odpowiednio przygotowac palenisko i dobrze je zaizolowac, oraz odpowiedni czas zapewnic gazom na dopalenie sie w tzw „heat riser”…
ciekawym rozwiazaniem jest wprowadzanie rowniez turbulencji i zawirowan, ktore uzyskuje sie przez odpowiednie wymodelowanie paleniska…
Ianto pisze o tym w swojej ksiazce, ze duzo przed nami jeszcze udoskonalen… w kazdym razie odlewy o specjalnym ksztalcie wplywaja bardzo na wydajnosc takiego pieca.
Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site,
how can i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal.
I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea
Poznan Auto Myjnia .Dziala super zrobilem go i zaoszczedzilem 90% drewna na Powierzchni 80 m hali blaszak wys.3 JEST zbudowany z dwoch malych beczek po oleju wnetrze stal 4 i Keramzyt .na wyjsciu spalin przykladalem czujnik czadu i dymu nie chcial zadzialac .Super dzieki wszystkim za filmiki info dzieki wam powstal
Marian masz jakąś fotkę albo szkic? Jaka średnica podnośnika ciepła do tych beczek?