francuzi, majówka i gorąca wanna z widokiem na gwiazdy

Najpierw przyjechało 4 francuzów – trzech chłopaków i jedna dziewczyna. Jechali stopem do Japonii przez Syberię odwiedzając po drodze różne ekowioski. Wpadli więc i do Barkowa. Choć spędzili z nami tylko 3 dni zdążyli w tym czasie wykopać i przywieźć pod chałupę kilka ton gliny, znacznie oczyść ruiny wywożąc kilkadziesiąt taczek gruzu na drogę i pomóc w odmalowaniu dwóch pokoików. Trudno było ich oderwać od pracy. Wieczorem, po całodziennym wysiłku zażywali gorącej kąpieli w starej żeliwnej wannie, którą wpierw oczyścili i ulokowali na betonowych filarach w ruinach komunistycznej stodoły, bezpośrednio nad paleniskiem.

Francuzi wyjechali a kilka dni potem nastała majówka i gorąca kąpiel w wannie przy akompaniamencie żab, ptaków i aromacie tataraku znów stała się atrakcją prawie każdego wieczoru i nie tylko wieczoru.

Choć głównym zadaniem do wykonania podczas majówki była budowa pieca rakietowego w chałupie – o czym szczegółowo napiszę przy kolejnym napływie wolnego czasu, po kilku dniach pracy postanowiliśmy wybudować pod wanną specjalną wersję pieca rakietowego całkowicie opierając się na poniższym schemacie (źródło: Ianto Ewans „Rocket Mass Heater”):

Oszczędność opału była bardzo znaczna – na moje oko przynajmniej 5-cio krotna, a czas nagrzania wanny ze 120 litrami studziennej wody pozostał mniej więcej taki sam jak poprzednio na otwartym ogniu – około 30-40 minut. Przy obu wersjach grzewczych po godzinie opalania wanny wodę trzeba już było schładzać dolewając kilka wiaderek, gdyż do wanny nie dało się wejść.

Reklamy

Tagi: ,

About Artur Jan Milicki

Współtwórca „Akademii Bosej Stopy”, autor książki „Człowiek na Ziemi”, naturalny budowniczy, zdun, projektant pieców.

One response to “francuzi, majówka i gorąca wanna z widokiem na gwiazdy”

  1. gregory says :

    Chcę mieć taką wannę :-) ! Niby taka prosta myśl, ale wymagała inspiracji… Pewnie nachodzi najbardziej właśnie w otoczeniu typu: „warunki życia matką wynalazku”. Praktyczny, przyjemny, naturalny zwłaszcza w zimne wieczory i noce jesienne i zimowe :) .Zadbałbym tylko o uszczelnienie ulatniającego się ciepła z paleniska. Ścianki, szczelna obudowa z cegieł
    Dzięki!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: