Remont z pominięciem powszechnie panujących standardów

To był pierwszy remont w jakim osobiście brałem udział i którym również kierowałem – całkiem ważny osobisty eksperyment. Choć niemal wszystko co robiłem, robiłem po raz pierwszy, byłem dość pewien rezultatów jakie uzyskamy. Każda ważniejsza decyzja podejmowana była po konsultacjach z innymi fachowcami, przemyślana i uzasadniona technicznie, ale zdarzało nam się również trochę improwizować.

Przewodnia idea była taka, aby wykonać ten remont przy użyciu materiałów dostępnych w zasięgu naszej ręki (glina, słoma, piasek, cegły, kamienie, deski, złom…), przy jak najmniejszym udziale i kosztach materiałów zewnętrznych. Było to bardziej powodowane ideą niż oszczędnością. W przypadkach szczególnie uzasadnionych zdarzało się że wybieraliśmy materiały z górnej półki – aby służył lepiej i trwalej. Łącznie w ciągu całego kilkumiesięcznego remontu (powoli i spokojnie) na niezbędne materiały budowlane wydaliśmy około 2 tysięcy złotych. Był to remont symboliczny, i minimalny. Bo dom ten z założenia ma być polem doświadczalnym i tymczasowym tylko schronieniem dla pionierów.

Świadomie i celowo przyjęliśmy zasadę że będziemy unikać poziomicy i kątownika. Ściany, sufity i podłogi są zatem w sposób naturalny ozdobione uskokami, wygięciami, wybrzuszeniami prosto spod reki. Mamy już wyraźny przesyt Idealnych linii, kątów prostych i perfekcyjne gładkich płaszczyzn w naszym otoczeniu. Delikatne uskoki i wygięcia są w naszym odczuciu zdecydowanie piękniejsze a przy tym dużo łatwiejsze w wykonaniu. Jakby nie patrzeć w naturze wszystkie kształty są wygięte lub zbliżone do okręgu, walca bądź kuli. Czy kiedykolwiek widzieliście na dzikiej łące lub w naturalnym lesie idealne płaszczyzny, kwadraty, równoległościany, wektory, kąty proste?

Na marginesie….
Figury i kształty otoczenia w którym żyjemy wywierają na nas ogromny podświadomy wpływ. Udokumentowanym faktem jest że plemiona indiańskie zamknięte w rezerwatach niemal całkowicie zatraciły naturalny instynkt głębokiej wspólnoty, współpracy i więzi plemiennej bezpośrednio po tym jak nakłoniono tych ludzi do zamieszkania w idealnie wyprostowanych, kwadratowych, takich samych barakach – pudełkach. A gdy dodatkowo wprowadzono reformę na mocy której podzielono ziemię w rezerwatach na małe prostokątne kawałki i każdemu z mieszkańców wręczono po akcie własności do takiego kawałka, wówczas rozpoczął się u tych ludzi wyraźny cywilizacyjny pęd, który niemal całkowicie wygasił w nich wewnętrzny ogień prastarej więzi, mądrości, kultury. Wzrosły konflikty, pojawiły się spekulacje, rozwarstwienia itp.

Idąc dalej tą myślą, nasuwa się wniosek, że zbyt duża ilość czasu spędzonego w kwadratowych pudełkach powoduje, że nasze umysły również stają się zbliżone do kwadratów. W kwadratowych gabinetach MEN-u powstają kwadratowe systemy edukacji wykładane z kwadratowych książek, w kwadratowych salach, linijka po linijce. Prostokątne certyfikaty wiszące na idealnie wygładzonych ścianach potwierdzają kanciastą presję przez jaką przeszedł naturalnie okrągły i płynny umysł człowieka siedzącego teraz za prostokątnym biurkiem, wpatrzonego w prostokątny ekran. CYWILIZACJA [=] KWADRATYZACJA.

A wystarczy tylko krótki, swobodny, chwilowy kontakt z naturą, by kanciaste rogi naszego umysłu wróciły ponownie do okręgu. To właśnie dlatego tak dobrze odpoczywa się nam i regeneruje na łonie wolnej od kantów przyrody.

Wygląda na to że ponownie nadchodzi epoka stawiania wolnych od kantów domów, pracowni, warsztatów, biur. Z całą pewnością ja chcę się do tej łagodnej epoki coraz bardziej przybliżać.

Reklamy

About Artur Jan Milicki

Współtwórca „Akademii Bosej Stopy”, autor książki „Człowiek na Ziemi”, naturalny budowniczy, zdun, projektant pieców.

10 responses to “Remont z pominięciem powszechnie panujących standardów”

 1. Jura says :

  Co do marginesu:
  Przyszły pępek Świata też uległ mani kwadratyzacji!
  Azja się ublokawia, i prostokątyzuje na maksa.
  A wszelakie odmienności (i tak tam źle widziane) są uważane za wszeteczne.

  Coż, może w tym naszym europejskim wyrostku podbrzusza euroazjatyckiego kontynentu uda sie nam stworzyć oazę dekadencji..i sobie spokojnie wymrzeć jako rasa i kultura.

  I tym optymistycznym akcentem…
  znikam w naturę na czas jakiś.

 2. Basia says :

  Jeśli traktujecie ten dom serio, a nie tylko jako fanaberie znudzonych ekscentryków to jest to coś fantastycznego, mam nadzieję, ze zakończycie całą tę ideę sukcesem. W każdym bądż razie trzymam kciuki

 3. Aleksander Tarwid says :

  Ciekawy wywd, lecz budowa – naszego ciaa to wasnie same figury geometryczne Aleksander

  • Artur Jan Milicki says :

   W budowie mojego ciała nie dostrzegłem ani jednego kątu prostego, ani jednej linii prostej, kwadratu, prostokątu, równoległościanu… W moim ciele natomiast istnieje ten sam porządek ciągu fibonacciego jaki występuje w całej naturze i we wszechświecie również.

 4. Krystyna Cornuet says :

  Zamków średniowiecznych ci u nas niewiele, ale ostały się gdzieniegdzie za granicą. Kątów prostych tam tylko tyle, ile konieczność wymusza. Okrągłości, nieregularności naturalnych kamieni, ściany zwężające się ku górze. Mury, które wiją się jak podłoże im dyktuje. A jak to wszystko świetnie działa na człowieka!

 5. Lena says :

  Ach! Ile ja się musiałam moim budowlańcom za każdym razem natłumaczyć, że chcę „ręką” gładzone ściany, żeby w narożniki nie pchali mi stelaży, żeby były obłe, nie ostre. Jak ja to wszystko czuję i rozumiem!
  Chwała Tobie za oświatę :)

 6. Olek says :

  Hm…teraz wygląda to nieco inaczej…szkoda.

 7. Kati says :

  Podpisuję się pod odkwadratowieniem edukacji, domów też :), a nade wszystkim relacji z ludźmi.

 8. Darco says :

  W sumie ciekawy pomysł taki domek. Myślę, że warto wybudować coś takiego z odpowiednim systemem wentylacji ale bardziej w formie półkola w ogrodzie np z grillem pod ścianką :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: