Dlaczego ściółkowanie ogrodu przed zimą jest ważne?

Advertisements

About Artur Jan Milicki

wolnomyśliciel, społecznik, praktyk i promotor kooperatyzmu, otwartej kultury, ekoosadnictwa, lokalnej samowystarczalności, rozwoju osobistego oraz społecznej i duchowej wolności. Współtwórca „Akademii Bosej Stopy”, autor książki „Człowiek na Ziemi”, naturalny budowniczy, zdun, projektant pieców.

2 responses to “Dlaczego ściółkowanie ogrodu przed zimą jest ważne?”

 1. Rafał says :

  Słoma – Pycha! ale…
  co z zakwaszaniem gleby i związkami allelopatycznymi, które to dostają się do niej poprzez wymywanie się z rozkładających się liści dębowych?

  Wiemy, że rozkład obumarłych części roślin stanowi źródło dostarczania do otoczenia rośliny związków allelopatycznych, i jako strategia ma na celu nie dopuścić do pojawienia się gatunków konkurencyjnych, poprzez stworzenie warunków sprzyjających gatunkowi własnemu.- tu przez allelopatie i zakwaszenie gleby

  Z rozkładem tanin i garbników (związki fenolowe trudno rozkładalne) radzi sobie dopiero kompostowanie wysokotemperaturowe i to w przeciągu stosunkowo długiego okresu czasu..

  dobra kniga o mechanizmach allelopatii:

  ALDRICH R. J., 1997. Allelopatia w kierowaniu odchwaszczeniem. [W:] Ekologia chwastów w roślinach uprawnych. Podstawy zwalczania chwastów. Opole, 207-231

  • Artur Jan Milicki says :

   Tak, liście dębowe nie są najlepszą ściółką, ale tylko takie były pod ręką. Wiosną pójdą na oddzielny kompost. Dzięki za sugestię książki. Postaram się ją zdobyć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: