Akumulacyjny Piec Rakietowy – nowa instrukcja budowy

Materiał zawiera:
– najistotniejsze kwestie związane z samodzielną budową niskonakładowego, akumulacyjnego pieca rakietowego
– szczegółowy opis poziomego paleniska Petera Van der Berga, charakteryzującego się wysoką efektywnością spalania gazów

Wersja PDF do pobrania, 19 stron A4, licencja Creative Commons

Link do artykułu online znajduje się tu.

Reklamy

About Artur Jan Milicki

Współtwórca „Akademii Bosej Stopy”, autor książki „Człowiek na Ziemi”, naturalny budowniczy, zdun, projektant pieców.

6 responses to “Akumulacyjny Piec Rakietowy – nowa instrukcja budowy”

 1. Ivan Boltulenis says :

  Witam, bardzo dziękuję za artykuł.
  Widzę że dla prezentacji rozwiązań projektowych są używane rzuty z modelu w SketchUp . Czy jest możliwość udostępnienia linku do pobarania tych *SKP modeli?

 2. Zbigniew Sienkiewicz says :

  blockquote {padding-left: 1ex; margin: 0px 0px 0px 0.8ex; border-left: #cccccc 1px solid;} p {margin: 0px;padding: 0px;} Witaj Arturze, mam nadziej, e trzymacie si ciepo w objciach rakietowego cudu. Mam uwag co do Twoich zalece odnonie „szybra”, kiedy Ci o tym mówiem. W adnym przypadku nie powinno by zamknicia przed wlotem do komina a na pewno nie naley tego zaleca. Przepisy przeciwpoarowe zwizane z czstymi zdarzeniami zaczadzenia ludzi zabraniaj montowania  zamkni na wylocie pieca. To s wieloletnie dowiadczenia oparte na dziesitkach tragicznych zdarze. Co innego zamknicie na otworze komory spalania ono jest wrcz niezbdne aby nie powodowa ozibienia i wypywu nagrzanego powietrza z pomieszczenia.   Pozdrawiam Zbyszek Sienkiewicz     Dnia Pitek, 14 Lutego 2014 16:11 Ekowioska – Blog Artura… <comment-reply@wordpress.com> napisa(a) WordPress.com

  Artur Jan Milicki posted: „Materia zawiera: – najistotniejsze kwestie zwizane z samodzieln budow niskonakadowego, akumulacyjnego pieca rakietowego – szczegóowy opis poziomego paleniska Petera Van der Berga, charakteryzujcego si wysok efektywnoci spalania gazów Wersj”

  • alanhynek says :

   Artur będzie chyba dokładnie wiedział o zagrożeniach zatruciem CO w piecach rakietowych. Tlenek węgla bierze się tylko i wyłącznie z niecałkowitego spalenia paliwa. W prawidłowym procesie spalania wynikiem reakcji chemicznej utleniania są CO2 i H2O. Jeżeli w procesie spalania brakuje tlenu, to nie uzyskamy całkowitego spalania i pozostanie czad – CO i sadza – C. Powstawanie sadzy widać czasami podczas palenia się świeczek. Piece rakietowe charakteryzuje bardzo wysoka temperatura i duży przepływ powietrza, co prowadzi do bardzo dobrego spalenia paliwa. Przy normalnym paleniu nie powstaje czad. Oczywiście jeżeli zablokujemy dostęp tlenu i zatrzymamy wylot spalin, to może pojawić się ryzyko powstawania czadu. Szyber nie zamyka wylotu spalin. Zmniejsza on jedynie „ppp” do kilku procent. Poza tym, ma on służyć ograniczeniu wychładzania pieca, w którym paliwo zostało już wypalone. Podczas palenia w piecu rakietowym, szyber ma być otwarty. Przepisy przeciwpożarowe nie zostały dostosowane do piecy rakietowych. Z doświadczenia wiem, że zgodny z polskim prawem komin może być niewystarczająco skuteczny przy zastosowaniu przesadnie sprawnego pieca C.O., który bardzo mocno wychładza spaliny, przez co ciąg jest znikomy. Przepisy przepisami, a zdrowy rozsądek na pierwszym miejscu.

  • Artur Jan Milicki says :

   Tak Zbyszku. Masz absolutną rację. Usunąłem tą informację o szybrze. i dodałem ostrzeżenie o niebezpieczeństwie zaczadzenia. Dziękuję Ci.

  • Artur Jan Milicki says :

   @alanhynek Myślę że lepiej chuchać na zimne. Jeśli ktoś zamontuje sobie taki szyber. który całkowicie zamyka przepływ spalin i zamknie go zbyt szybko to może być tragedia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: