Ekowioska w Barkowie – opis projektu

 

Ekowioska w Barkowie jest:
– inicjatywą społeczną dążącą do osiągnięcia lokalnej samowystarczalności przy zachowaniu pełnej harmonii z naturą,
– siedzibą Akademii Bosej Stopy
– centrum wdrożeń, rozwoju i promocji ekologicznych technologii opartych na licencji open-source.
– ”kształtowniatownią” samowystarczalności, permakultury, zrównoważonego rozwoju,
– przestrzenią życia, pracy, nauki, twórczości, zabawy, wypoczynku… dla mieszkańców, gości, przyjaciół, wolontariuszy, studentów.
– miejscem spotkań, szkoleń, warsztatów, inspiracji, rekreacji, artystycznej ekspresji.

Wartości w ekowiosce:
Weganizm lub wegetarianizm etyczny, wynikający – oprócz innych motywów – ze współczucia do wszystkich istot świadomie odczuwających ból i strach.
Głęboka ekologia kierowana troską o lokalną i globalną społeczność, bioróżnorodność, ekosystem, planetę, przyszłe pokolenia.
Wolność od uzależnień, szczególnie tych uciążliwych: alkohol, tytoń, narkotyki…
Konsensus – model podejmowania decyzji w którym każdy członek społeczności ma równe prawo głosu, a decyzje dotyczące wszystkich zapadają tylko za zgodą wszystkich.
Naturalna ekonomia – Otwarcie i dobrowolnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniami, a także nadwyżkami plonów, zasobów, usług i dóbr.
Prawo Wolnej Ziemi – pogląd zgodnie z którym to my ludzie należymy do tej planety a nie odwrotnie. Wszyscy stali mieszkańcy ekowioski są opiekunami i strażnikami tego miejsca, równymi wobec siebie i równymi wobec miejsca.

Dlaczego ekowioska?
Świadomie wybieramy taki styl życia ponieważ troszczymy się o nasze dzieci, wnuki, prawnuki, planetę, ekosystem. Aktywnie współtworzymy naturalny, zdrowy i życzliwy świat – tutaj i teraz – świat łagodności, mądrości, harmonii… Prezentacje obrazujące nasze poglądy i motywacje zamieściliśmy na stronie /Inspiracje/

Lokalizacja:
Ekowioska w Barkowie mieści się na obszarze 16 hektarów we wsi Barkowo w północno-wschodniej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, ok 8 km na zachód od miejscowości Gołdap i 7 km na południe od granicy z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Rejon ten zwany jest “Mazurami Garbatymi” lub “Dzikimi Mazurami” i charakteryzuje się piękną rzeźbą terenu oraz ogromnym bogactwem dzikiej przyrody. Tutejsze powietrze jest uznawane jest za najczystsze w Polsce.

Okolica:
Grunty ekowioski bezpośrednio graniczą z rzeką Gołdapą oraz z wielkim kompleksem leśnym “Las Kumiecie”. W bliskim sąsiedztwie znajdują się również:
– Jezioro Gołdap: ok 10 km na wschód
– Puszcza Romincka: ok 11 km na wschód
– Szeskie Wzgórza: ok 6 km na południowy wschód
– Puszcza Borecka: ok 12 km na południe
– Góry Audynieckie: ok 4 km na zachód
– Góry Klewińskie: ok 6 km na zachód
– Lasy Skaliskie: ok 8 km na zachód

Życie i twórczość:
Na blogu piszemy krótko o wszystkim co się unas dzieje. Rok 2013 jest drugim, pionierskim rokiem działalności projektu. Na terenie ekowioski zamieszkuje obecnie 4-osobowa rodzina, która pod koniec 2011 roku przyjechała tu z Waszawy. Grono naszych lokalnych (i nie tylko lokalnych) przyjaciół powiększa się.

Zostań wolontariuszem /studentem:
Każdego roku od początku kwietnia do końca września Ekowioska w Barkowie jest szeroko otwarta dla wolontariuszy i studentów chcących poszerzyć swe umiejętności z zakresu samowystarczalnego, ekologicznego i praktycznego życia na Ziemi. Więcej informacji

Zostań mieszkańcem:
Jedynym warunkiem do zostania stałym mieszkańcem Ekowioski w Barkowie jest konsensualna decyzja obecnych mieszkańców tego miejsca, podjęta po rocznym okresie próbnym, w trakcie którego kandydaci mieszkają, żyją i funkcjonują z nami lub w naszym bliskim sąsiedztwie. Więcej informacji

Reklamy
%d blogerów lubi to: