Podstawowe informacje dla gości, wolontariuszy i studentów

Rok 2013 jest drugim rokiem funkcjonowania naszgo projektu. Pracy jest dużo a obecne warunki życia wciąż są dość surowe.

Wartości respektowane przez inicjatorów projektu i mieszkańców (będziemy wdzięczni za ich szanowanie w trakcie pobytu u nas):
1. Wegetarianizm – odżywiamy się tylko po wegetariańsku lub wegańsku (przede wszystkim z pobudek etycznych). Posiłki przyrządzamy zgodnie z zasadami Ayurvedy (bez cebuli, czosnku i jaj).
2. Abstynencja – staramy się żyć zdrowo i w naturalny sposób unikamy wszelkich używek i trunków. Dla odwiedzających nas palaczy wyznaczamy specjalne miejsca do palenia, aby dym nie przeszkadzał innym.

Noclegi: Prosimy o zabranie własnego namiotu, śpiwora, karimaty, ciepłego ubrania, ubrania przeciwdeszczowego, oraz podstawowego sprzętu obozowego. Istnieje też odpłatna możliwość zakwaterowania w pobliskiej agroturystyce.
Wspólne posiłki: 2 razy dziennie przygotowujemy i spożywamy wegetariańskie lub wegańskie posiłki.
Woda pitna: Studnia jest naszym jedynym ujęciem czystej wody pitnej.
Ubikacja: Sprawy fizjologiczne załatwiamy w prostych polowych toaletach kompostowych.
Kąpiel: Jest kilka opcji do wyboru: 1) możemy wykąpać się w rzece (spacerkiem ok 500 m), 2) myjemy się w wodzie ze studni przy użyciu wiadra lub miednicy (za parawanem), 3) bierzemy prysznic w polowej kabinie prysznicowej z podgrzewaną na słońcu wodą.
Detergenty: Na terenie ekowioski stosujemy tylko naturalne, biodegradalne, ekologiczne środki piorące i myjące ponieważ detergenty mogą zatruć nasze wody gruntowe.
Sklep: Najbliższy sklep znajduje się w Gołdapi (dystans ok. 8 km)
Prąd: Istnieje możliwość naładowania telefonów komórkowych.
Sąsiedzi: Jesteśmy nowymi osadnikami i bardzo nam zależy na utrzymaniu jak najbardziej przyjaznych stosunków sąsiadami. Prosimy zatem naszych gości i wolontariuszy o dojrzałość i zrozumienie w tym względzie. Szanujemy granice oddzielające nas do sąsiadów. Zachowujemy czystość na terenie i poza terenem ekowioski.
Segregacja odpadów: Odpadki organiczne wyrzucamy do kompostownika, oddzielnie zbieramy szkło (butelki i słoiki są dla nas szczególnie cenne), makulaturę, metal, plastik…

Informacje istotne dla wolontariuszy:
1. Wolontariusze zwolnieni są z opłat za pobyt i wyżywienie oraz za wszelkie inne podlegające opłatom wydarzenia edukacyjne i kulturalne.
2. Pierwszy tydzień pobytu w ekowiosce jest tygodniem próbnym dla każdego nowego wolontariusza. Po upływie pierwszego tygodnia podejmowana jest obopólna decyzja o przedłużeniu pobytu na kolejny, wspólnie ustalony okres.
3. Czas wspólnej pracy: od 6 do 8 godzin dziennie.
4. Przyjazd do ekowioski w charakterze wolontariusza możliwy jest tylko po wcześniejszym uzgodnieniu szczegółów z osobą koordynującą. Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu w tej sprawie z koordynatorem dyżurnym projektu.

Reklamy
%d blogerów lubi to: